Dirofilarióza, bežne známa aj ako srdcová červivosť, je parazitárna choroba spôsobená Dirofilariou immitis. Najčastejšie postihuje psy a psovité šelmy (nakaziť sa môžu aj mačky a fretky ale infekcia u nich prebieha inak). Dirofilaria je prenášaná rôznymi druhmi komárov, ktoré sa vyskytujú hlavne v teplých oblastiach sveta (už aj na južnom Slovensku). Cyklus života tohto parazita je naozaj zaujímavý, časť vývoja vykonáva v tele psov a psovitých šeliem, ale časť prebieha aj v tele samotného komára. Zjednodušene- pes sa nakazí od komára a komár sa nakazí od infikovaného psa.
Zdroj - https://www.cdc.gov/parasites/dirofilariasis/biology.html
Z tohto teda vyplýva že ak chceme tento kolobeh opustiť musíme sa zamerať na prevenciu na oboch frontoch. Svojho psa musíme chrániť pred kontaktom s komármi (vyhýbať sa stojatím vodám, krajinám s premnoženými populáciami komárov, používať vhodné repelentné prípravky,...) a následne ho treba chrániť aj adekvátnymi odčervovacími produktmi ktoré hubia vývojové štádia Dirofilarie, skôr ako sa premenia na dospelca a usadia sa v hlavných krvných tokoch (pravá strana srdca, zadná dutá žila).
Zdroj - https://news.okstate.edu/articles/veterinary-medicine/2018/your-pets-and-heartworm-disease.html
Klinické príznaky ochorenia sa objavujú až mesiace po nákaze a sú dosť nešpecifické. Zahŕňajú kašel, odmietanie aktivity, problematické dýchanie (dyspnoe), hromadenie tekutiny v brušnej dutine (ascites) , môže nastať až kolaps.
Prítomnosť vývojových štádii Dirofilarie sa dá zistiť z odberu krvi , využitia špecifických testov a krvného náteru. Doporučuje sa aj celkové vyšetrenie zdravotného stavu pacienta (biochemické a hematologické vyšetrenie krvných parametrov, sonografické vyšetrenie so zameraním na srdce, RTG vyšetrenie hrudníka) aby sa stanovila celková prognóza pacienta. Toto ochorenie je bohužiaľ život ohrozujúce.
Vývojové štádium Dirofilarie v krvnom nátere pacienta
Následne sa pristupuje ku terapii ktorá organizmus zbaví vývojových štádii Dirofilárie ale aj samotných dospelcov spôsobujúcich poškodenie srdca a veľkých ciev. Terapia trvá minimálne 30 dní avšak môže sa natiahnuť aj na oveľa dlhšie, nehovoriac o dlhodobých dôsledkoch ak sa dospelce nájdu v srdci. Preto je v rámci dirofilariózy dôležitá prevencia (a nie len pri nej). Nesmieme zabúdať na pravidelné ošetrovanie našich chlpatých spoločníkov, hlavne ak ich plánujeme brať s nami na dovolenku do južnejších krajín (napr. do Chorvátska, Talianska, Španielska a i.).
Okrem Dirofilarie immitis poznáme aj Dirofilariu repens, táto je pôvodcom podkožnej dirofilariózy. Na Slovensku je veľmi častá ale často prebieha bez klinických príznakov a tým pádom nebýva diagnostikovaná. Prejavuje sa tvorbou tuhých útvarov v podkoží ktoré je nutné odstrániť chirurgicky, spolu aj s dospelcom parazita ktorý v ňom žije.