Menu

Zoznam článkov

Zaujímavosti zo sveta veteriny psov a mačiek, o ktorých sa dočítate tu na jednom mieste. Rôzne problémy od najbežnejších, s ktorými sa stretne každý majiteľ domáceho miláčika až po závažné ochorenia. Novinky v možnostiach terapie až po chirurgické zákroky o ktorých ste možno doteraz nevedeli.

Workshopy prvej pomoci pre psov cover
Workshopy prvej pomoci pre psov

Nápad na Workshopy prvej pomoci pre psov prišiel spontánne. Najprv prebiehali online formou ako Webináre a neskôr som pochopila, že je lepšie ľuďom prakticky ukázať ako zvládať jednotlivé stavy, vyžadujúce si okamžitý zásah.

Čítať viac
Je močenie mimo záchod v poriadku alebo treba vyhľadať veterinárnu pomoc? cover
Je močenie mimo záchod v poriadku alebo treba vyhľadať veterinárnu pomoc?

Odpovedať na túto otázku je komplikované. Mačky sú obecne veľmi čistotné zvieratá, ktoré od malička vedia využívať mačaciu toaletu, takže močenie mimo záchod nie je v poriadku.

Čítať viac
Dirofilarióza cover
Dirofilarióza

Dirofilarióza, bežne známa aj ako srdcová červivosť, je parazitárna choroba spôsobená Dirofilariou immitis. Najčastejšie postihuje psy a psovité šelmy (nakaziť sa môžu aj mačky a fretky ale infekcia u nich prebieha inak). Okrem Dirofilarie immitis poznáme aj Dirofilariu repens, táto je pôvodcom podkožnej dirofilariózy.

Čítať viac
FIP - felínna infekčná peritonitída cover
FIP - felínna infekčná peritonitída

Veľký strašiak každého chovateľa mačiek je ochorenie známe pod skratkou FIP. Jedná sa o vírusové ochorenie vyvolané koronavírusom FeCoV. Koronavírus má výraznú schopnosť meniť svoju genetickú informáciu a mutovať. Práve tento zmutovaný koronavírus spôsobuje infekčnú peritonitídu mačiek.

Čítať viac
Profylaxia - očkovanie psov cover
Profylaxia - očkovanie psov

Očkovanie u psov je veľmi dôležitá forma profilaxie už od útleho veku. Očkuje sa 5 základných ochorení D (Distemper-psinka) H (hepatitída) P (Parvoviróza) Pi(Parainfluenza) L (leptospiróza) a 1 legislatívne povinné očkovanie R (Rabies - besnota).

Čítať viac
Hnačky cover
Hnačky

Hnačka je neformovaná alebo riedka stolica, ktorá sa zvyčajne vyskytuje vo väčších množstvách a/alebo častejšie ako zvyčajne. Hnačka nie je choroba, ale skôr klinický príznak mnohých rôznych chorôb.

Čítať viac