Menu

FIP - felínna infekčná peritonitída cover

FIP - felínna infekčná peritonitída

Veľký strašiak každého chovateľa mačiek je ochorenie známe pod skratkou FIP. Jedná sa o vírusové ochorenie vyvolané koronavírusom FeCoV. Koronavírus má výraznú schopnosť meniť svoju genetickú informáciu a mutovať. Práve tento zmutovaný koronavírus spôsobuje infekčnú peritonitídu mačiek.

Veľký strašiak každého chovateľa mačiek je ochorenie známe pod skratkou FIP. Jedná sa o vírusové ochorenie vyvolané koronavírusom FeCoV. Koronavírus má výraznú schopnosť meniť svoju genetickú informáciu a mutovať. Práve tento zmutovaný koronavírus spôsobuje infekčnú peritonitídu mačiek. Mačky sa koronavírusom najčastejšie nakazia v mladom veku, tento koronavírus sa nachádza v tráviacom trakte, kde môže vyvolávať mierne príznaky hnačky a iných tráviacich ťažkostí plus ojedinele pridružených ťažkostí s dýchaním z ktorých sa mačky častokrát dostanú aj bez veterinárnej pomoci.

Takýto neškodný koronavírus však môže zmutovať a tu nastáva práve ten najväčší problém. Zmutovaný koronavírus nakazí populáciu bielych krviniek a začne sa v nich šíriť po celom organizme. Takto napadnuté bunky v organizme vyvolávajú silnú zápalovú reakciu, hlavne v orgánoch brušnej dutiny, v obličkách, mozgu alebo v oku.

Každej mačke ktorá je infikovaná nezmutovaným koronavírusom hrozí prechod ochorenia do FIP ale existujú určité rizikové faktory a tými sú vek- FIP sa častejšie vyskytuje u mladých mačiek do 2 rokov veku (koronavírusom sa nakazia od matky). Mačky s oslabenou imunitou (napr. vyšším vekom, pridruženou chorobou FIV, po narkózach). Vyššie riziko mutácie majú čistokrvné mačky plemien Ragdoll, Devon Rex, Britské krátkosrsté, Habešské, Birmy. Samcov postihuje častejšie ako samice.

Poznáme dve hlavné formy FIP ochorenia- suchá forma (bez produkcie výpotku) a vlhká forma (s produkciou výpotku). Suchá forma sa môže postupne zmeniť na vlhkú a vice-versa. Na začiatku sa obe formy prejavujú dosť nešpecificky. Mačky trpia nechutenstvom, apatiou, mačiatka sa prestávajú hrať a viac spia, postupne nastáva strata váhy, pridružuje sa aj zvýšená teplota. Suchá forma častokrát obnáša neurologické príznaky (poruchy rovnováhy a chôdze, záchvaty, zmena osobnosti), zápaly očí, krvácanie do prednej očnej komory, ale aj zápaly kĺbov, zlyhanie obličiek a pečene. Vlhká forma je typická prítomnosťou výpotku v hrudníku alebo aj v brušnej dutine. Výpotok vytvára mechaniský tlak na bránicu a okolité orgány a tým môže vyvolávať sťažené dýchanie a iné pridružené problémy.

mačka

Diagnostika FIP je komplikovaný proces, neexistuje konkrétny test ktorý by dokázal na 100% potvrdiť alebo vyvrátiť túto diagnózu. Ak máte na dané ochorenie podozrenie neváhajte vyhladať veterinárne pracovisko aby mohli byť vykonané nutné diagnostické postupy.

Donedávna bola FIP považovaná za neliečiteľné ochorenie avšak štúdie z posledných rokov poukazujú na vysokú úspešnosť experimentálnych terapií napríklad produktom GS-441524. Pre viac informácii o možnostiach terapie sa neváhajte obrátiť na nás alebo sa svojho veterinára.

Ešte by som rada doplnila že aj keď je FeCV vysoko nákazlivý (vylučuje sa stolicou a slinami infikovaných mačiek) samotný zmutovaný vírus sa za nákazlivý nepovažuje. Mutácia musí prebehnúť priamo v organizme aby sa spustili patologické procesy ktoré následne spôsobujú klinické príznaky infekčnej peritonitídy. Samotný vírus v prostredí veľmi odolný nie je a dokážeme sa ho zbaviť bežnými dezinfekčnými prostriedkami a hygienou mačacích toaliet.

A čo vakcinácia voči FIP vírusu? Proti nezmutovanej (črevnej) verzií koronavírusu síce vo svete existuje, ale jej význam je nízky nakoľko očkovanie môžu podstúpiť len mačky ktoré sa s črevným (nezmutovaným) koronavírusom nikdy nestretli (sú séronegatívne). Vakcinácia môže prebiehať až od 16. týždňa veku a pravdepodobnosť séronegativity je nízka.