Menu

Krvácanie cover

Krvácanie

Ak vidíte, že Váš pes intenzívne krváca, je dobré zakročiť. Pri intenzívnom krvácaní, môže zviera upadnúť do šoku, skolabovať alebo aj uhynúť.

Krvácanie u psa môže byť:

  • Viditeľné
  • Skryté

Ak vidíte, že Váš pes intenzívne krváca, je dobré zakročiť. Pri intenzívnom krvácaní, môže zviera upadnúť do šoku, skolabovať alebo aj uhynúť. Ak ste zistili odkiaľ Váš pes intenzívne krváca, zatlačte mu na ranu (ideálne čistou handrou alebo iným kúskom tkaniny). Ak sa krvácanie zmierňuje, ranu neodkrývajte aby ste sa presvedčili, každé strhnutie zrazeniny spustí nové krvácanie. Ihneď kontaktujte veterinára.

Ak si nie ste istý, či Váš pes krváca. Iba pozorujete zmenu stavu, zníženú teplotu. letargiu a bledé sliznice, môže ísť o vnútorné krvácanie.

Ďalšími príznakmi môžu byť modriny, zakrvácanie bielok očí, studené packy a uši, nafúknute brucho.

Vždy je dôležité v oboch prípadoch kontrolovať sliznice. Anemické sliznice = bledé.

Rôzne časti tela vyžadujú rôzne techniky na kontrolu krvácania. Tu sú pokyny, ktoré sa týkajú rôznych častí tela:

Packy

Zabaľte chodidlo do gázy alebo malého uteráka a vyvíjajte stály tlak na chodidlo. Krvácanie by sa malo zastaviť do 5 - 10 minút.

Ak je zdrojom krvi zlomený pazúrik, viete im priložiť na drápok špeciálne roztoky alebo prášky na zastavenie krvácania. Ak tieto produkty doma nemáte, skúste necht zasypať práškom do pečiva. Počas transportu na veterinárnu kliniku majte nohu zabalenú v uteráku.

Ak chodidlo krváca z porezaného alebo roztrhnutého vankúšika, hľadajte úlomky alebo cudzie predmety, ako sú sklenené alebo kovové črepy, ktoré môžu byť uviaznuté vo vankúšiku. Ak môžete predmet ľahko uchopiť pomocou pinzety, jemne ho odstráňte. Opláchnutie packy v chladnej vode môže uvoľniť drobné čiastočky nečistoty. Ak sú nečistoty hlboko uviaznuté, nechajte ich tak a choďte k veterinárovi.

Všeobecne platí: Ak nemôžete zastaviť krvácanie do 10-15 minút, vezmite svojho psa na pohotovostnú veterinárnu kliniku.

krvácanie
Nohy

Tržné rany na nohách často vedú k výraznému krvácaniu, ak je prerušená veľká žila alebo tepna. Omotajte okolo rany čistý uterák a pevne zatlačte. Ak je to možné, zdvihnite nohu nad úroveň srdca. Ak sa uterák premočí, neodstraňujte ho. Položte na neho ďalší uterák a pokračujte v silnom tlaku.Odstránenie uteráka môže uvoľniť zrazeniny a zhoršiť krvácanie. Okamžite navštívte veterinárnu pohotovosť.

krvácanie
Torzo

Môže byť ťažké držať uterák na mieste, ak má váš pes reznú ranu na hrudi alebo brušnej stene, takže môže byť potrebné prelepenie. Oblepte uterák 3 alebo 4 pásmi pásky, ktoré obopínajú celý hrudník alebo brucho.

Aby ste sa vyhli zhoršenému dýchaniu, neprilepujte uterák príliš tesne. Pre malých psov používajte uterák a pre väčších psov použite osušku.

Ak pri dýchaní psa počujete „syčanie“, držte uterák pevne na svojom mieste a okamžite sa dostavte na pohotovosť. Niektoré zranenia hrudníka poškodia pľúca a môžu byť smrteľné. Ak z hrudníka alebo brušnej rany vyčnieva nejaký predmet (napr. palica, šíp), neodstraňujte ho. Opatrne okolo neho omotajte uterák bez toho, aby ste narušili cudzí predmet.

Uši

Uši majú tendenciu veľmi krvácať! V blízkosti povrchu kože na ušniciach je veľa krvných ciev a psy majú tendenciu klepať hlavou, čo zhoršuje krvácanie. Umiestnite gázu alebo malý uterák na obe strany ušnice, potom ucho preložte cez vrch hlavy psa a držte ho pevne na mieste.

Nos

Epistaxis alebo krvácanie z nosa, je častým javom po údere do nosa, tlamy alebo hlavy. Priložte na chrbát nosa utierku a na ňu chladivé podložky. Ak krvácanie neustáva do 10-15 min., vyhľadajte veterinára.

krvácanie