Menu

Očkovanie mačiek cover

Očkovanie mačiek

Očkovanie patrí medzi dôležité preventívne kroky ktoré viete pre Vašu mačičku urobiť. Definícia prevencie je predchádzanie poškodeniu zdravia a vzniku ochorení, nakoľko základné očkovanie chráni hlavne pred vírusovými ochoreniami. Vírusové ochorenia sa ľahko šíria a vynikajú svojou nákazlivosťou. Dodnes, vo veterinárnej praxi, nie sú bežne dostupné lieky na ich terapiu (antibiotiká pôsobia primárne na bakteriálne ochorenia).

Čo obsahuje základná vakcína pre mačky? Pre niektorých známa skratka RCP skrýva 3 vírusové ochorenia:

  • vírus Rhinotracheitídy mačiek (FHV) - herpesvírus
  • Calicivirus mačiek (FCV)
  • vírus Panleukopénie mačiek (PLI)- parvovírus

Rozšírená vakcinácia je aj proti Chlamydophila felis (bakteriálna infekcia)- označená RCPCh. Na trhu je aj verzia spolu s FeLV (komplex vírusovej leukémie mačiek) - RCPCh/RCP + FeLV. Slovensko má stále zavedenú legislatívnu povinnosť očkovať mačky proti Besnote.

vakcína mačiek vakcína mačiek

R- vírus rhinotracheitídy mačiek- herpesvírus

Jedná sa o herpesvírovú infekciu, ktorá najčastejšie postihuje horné dýchacie cesty, menej často a až po dlhodobej expozícii vyvoláva zápal spojiviek a rohovky, postupne môže prerásť aj do rohovkových vredov. Menej často vyvoláva kožné zmeny- zápaly a tvorbu vredov v oblasti nosa, úst a na predých nohách (mačky si tam lézie roznesú pri čistení). Prejavuje sa hlavne kýchaním, výtokom z nosa, slintaním, odmietaním potravy, horúčkou, výtokmi z očí a následne spomínanými léziami na pokožke.

Calicivirus mačiek (FCV)

Podobne ako herpesvírus, calicivírus postihuje dutinu ústnu a dýchacie cesty- vyvoláva slinenie, tvorbu vredov na slizniciach, kýchanie, výtoky z nosa, zťažené dýchanie a stým spojené odmietanie stravy a zníženú aktivitu. Ojedinele môže vyvolať aj zápal kĺbov a vnútorných orgánov (pečene, pankreasu aj ostatných častí tráviaceho traktu).

Vírus Panleukopénie mačiek (PLI)- parvovírus

Ako aj psy, aj mačky môže nakaziť parvovírus- majú však vlastný kmeň ktorý je schopný nakaziť len mačkovité šelmy a im príbuzné druhy (napr. medvedíka čistotného). Ľudovo sa nazýva aj mačací mor. Postihuje rýchlo sa deliace bunky- tzn. bunky tráviaceho traktu, kostnú dreň, lymfatické tkanivo- u mladých jedincov aj časti mozgu a oka. Prejavuje sa úporným zvracaním, zapáchajúcou hnačkou, letargiou, zvýšenou teplotou, odmietaním stravy. Toto ochorenie má bohužiaľ vysoké percento mortality (úhynu).

Chlamydophila felis

Bakteriálny pôvodca očných infekcii mačiek spojených s výtokom z oboch očí, zdurením a opuchom spojivky, pri neliečených stavoch sa môže vyvinúť aj poškodenie horných ciest dýchacích s rizikom vzniku zápalu pľúc. Jedná sa o zoonotické ochorenie- tj. prenosné zo zvierat na človeka (u ľudí vyvoláva zápaly očnej spojivky).

FeLV(komplex vírusovej leukémie mačiek)

Hovorovo označované aj ako mačacia leukémia, ide o vysoko infekčné ochorenie, prenášané v populácii mačiek slinami a inými telesnými tekutinami. Nemá žiadne špecifické klinické príznaky, stimuluje nádorové bujnenie tkaniva a oslabuje imunitný systém a tým zhoršuje celkovú odolnosť organizmu voči bežným baktériám/infekciám. Do dnešného dňa nebolo objavené žiadne účinné antivirotikum. Tomuto ochoreniu sa budeme venovať v samostatnom príspevku.

Besnota

Besnotu snáď netreba špeciálne predstavovať, ide o vírusové ochorenie napádajúce teplokrvné živočíchy- teda aj človeka. U mačiek aj psov je vakcinácia proti besnota na Slovensku legislatívne povinná. Jedná sa aj o jedinú povinnú vakcináciu požadovanú pri cestovaní do zahraničia.

Ako teda správne vakcinovať?

Bežná vakcinačná schéma začína v 6 - 8 týždni života, revakcinuje sa o 3 - 4 týždne (v ideálnom prípade sa preočkovanie opakuje ešte jeden krát vo veku 16 týždňov, kedy by nám do vakcinácie už nemali zasahovať materské protilátky). Pokračujeme revakcináciou po roku. Moderné vakcíny nám umožňujú tento interval následne predĺžiť a dospelé mačky očkovať každé 3 roky. Avšak pozor, vakcinácia proti chlamydióze je funkčná iba rok, takže pri nej sa každoročnej revakcinácii nevyhneme. Besnota sa vakcinuje od 12-teho týždňa, následne prebieha revakcinácia o rok a potom v trojročných intervaloch (závisí aj od výrobcu vakcíny).

Vakcíny obsahujúce Chlamydophilu používame od 9-teho týždňa, revakcinujeme o 3-4 týždne a následne každý rok.

FeLV vakcinujeme až PO krvnom teste vylučujúcom infekciu týmto vírusom, od 8-mych týždňov života. Revakcinuje sa o 3 - 4 týždne. Následne sa vakcinácia opakuje v ročných intervaloch.