Mačky sú oproti psom rozdielne v mnohých veciach:
- V povahe: Mačka má málokedy rovnakú naviazanosť na svojho pánička ako pes. Ľudia majú častokrát pocit že nás vo svojom priestore len tolerujú lebo im dávame potravu, avšak nemali by ste sa tým nechať oklamať. Mačky sú veľmi spoločenské ale svojich obľúbencov si vyberajú pomaly a postupne, nie každý je ich šálkou kávy ako sa hovorí. Sociálne väzby si tvoria dlhšie ale sú rozhodne pevnejšie. Mačky sú obecne menej dôverčivé a odlúčenie od svojej svorky/rodiny, znášajú častokrát oveľa horšie (stresom vyvolané ochorenia u mačiek sú dôležitou témou veterinárnej medicíny).
- V dĺžke života. Psi sa v závislosti na plemene dožívajú v priemere 10 -13 rokov, zatiaľ čo mačky, chované čisto vo vnútri, majú priemerný vek oveľa vyšší 15 - 20 rokov.
- V celkovej starostlivosti- mačku netreba chodiť venčiť von (ale viete ju to naučiť), doma Vám postačia mačacie záchodky, vždy treba mať aspoň o jeden až dva viac než je celkový počet mačiek v domácnosti. Treba mať dostatok horizontálnych aj vertikálnych plôch a škrabadiel inak dostane Váš obľúbený nábytok zabrať.
- Existujú technológie ako automatické kŕmne dávkovače, samočistiace záchodky, pitné fontánky, mačacie webkamery, takže svoju mačičku môžete nechať na víkend osamote a bude o ňu postarané- samozrejme vždy je lepšie poprosiť známeho aby išiel mačičku aj fyzicky pozrieť.
- Koľko lásky a pozornosti svojej mačičke venujete, ona Vám to znásobí a vráti minimálne 10-násobne. Dokonca, sú vedecké štúdie dokazujúce liečivé účinky mačacieho pradenia na ľudský organizmus.
Pri výbere mačiatka máte dve možnosti. Buďto sa rozhodnete adoptovať mačiatko z ulice/ útulku/z dočasnej starostlivosti alebo si vyberiete čistokrvnú mačku s preukazom pôvodu zo schválenej chovnej stanice.
Samozrejme obe možnosti sú správne a obe majú svoje výhody a nevýhody. Pri kúpe mačiatka z chovnej stanice by ste si mali dať pozor na to, že od 1.1.2023 platia pre chovateľov nové pravidlá. Mačiatka nesmú opustiť chovateľskú stanicu skôr ako dovŕšia vek 14 týždňov, musia byť plne očkované a čipované. Väčšina chovateľských staníc si udržuje FIV/FeLV negatívny status (čo to znamená si povieme v ďalšom príspevku) a mačiatka aj matky sú pravidelne ošetrované proti parazitom..
Pri adopcií si treba dať pozor na fakt, že neviete odkiaľ mačiatko pochádza a pred čím si ho prinesiete domov, je vždy lepšie absolvovať veterinárnu prehliadku.
Veterinár Vám doporučí kroky aby ste ochránili svoje zdravie a tiež zdravie nového člena rodiny (odčerevenie, očkovanie, čipovanie, krvné testy). Pomôže Vám aj určiť pohlavie aby sa zrazu po roku nestala z Murka napr. Micka.
https://cats.com/sexing-kittensPočuli ste už o Single kitten syndrome? Jedná sa o syndróm osamelého mačiatka. Teória za ním je tá že mačiatko sa od Vás nenaučí že silno hrýzť je bolestivé a nepríjemné, útočiť na nohy sa nemôže, v noci sa spí a nehrá sa - toto sa vie naučiť len od iného mačiatka. V praxi to znamená asi toľko že by sme nemali mačiatka adoptovať po jednom ale vo dvojici. Ale to už je na každom z nás ?. Ak adoptujeme mačiatko samostatne naviaže sa na nás viac, ak ich adoptujeme dve bude z nich nerozlučná dvojica záškodníkov.
V ďalších príspevkoch si povieme aké očkovania, odčervenia a vyšetrenia sú dôležité pre Vaše mačiatko a hlavne, prečo ich treba dodržiavať.