Menu

Zásah elektrickým prúdom cover

Zásah elektrickým prúdom

Ak bol váš maznáčik zasiahnutý elektrickým prúdom, je dôležité podať mu prvú pomoc pred tým, ako ho vezmete k veterinárnemu lekárovi na ďalšie ošetrenie. Je veľmi dôležité, aby ste zostali čo najpokojnejší a urobili všetko pre to, aby ste ho stabilizovali a udržali v pokoji predtým, ako sa dostanete do ordinácie svojho veterinára. Ak svojmu miláčikovi poskytnete dobrú prvú pomoc, zvýšite jeho šance na prežitie.

1. Odstráňte elektrický zdroj.

Pred dotykom domáceho maznáčika vypnite alebo odstráňte zdroj elektrického prúdu. Bude to zahŕňať odpojenie elektrického kábla z elektrickej zásuvky a/alebo vypnutie elektriny.

Ak sa Vám nepodarí vypnúť elektrický prúd, odsuňte svojho domáceho maznáčika od elektrického zdroja. Ideálna je drevená metla, pretože nevedie elektrický prúd, ktorý by vás zasiahol.

Je veľmi dôležité, aby ste sa nedotýkali vášho psa ani akýchkoľvek jeho tekutín, kým neodpojíte elektrický zdroj. Môže totiž prenášať elektrický prúd, ktorý by vám mohol spôsobiť vážny šok.

elektrická zástrčka

2. Zabaľte svojho psa do deky.

Ak je váš pes zasiahnutý prúdom zabaľte ho do deky, ktorá by tiež mala znížiť prenos elektriny a zároveň zabráni tepelným stratám. Môže tiež slúžiť ako bariéra pred tým, aby vás pes pohrýzol, keď bude v šoku.

3. Skontrolujte vášho psa

Skontrolujte dýchanie, pulz, sliznice. Ak má modré alebo bledé sliznice, pravdepodobne má problém s dýchaním. Ak nedýcha a nenahmatali ste pulz, začnite s KPR. Ak ste nahmatali pulz ale nevidíte ho dýchať, podajte mu umelé dýchanie tak ako sme si uvádzali pri KPR.

4. Chlaďte ústa vášho psa

Prehryznutie elektrických káblov, je častá príčina zásahu el. prúdom. Ak je Váš pes popálený na ústach alebo jazyku, chlaďte mu miesta studenými obkladmi ako prvú pomoc. Ako obklad dobre poslúži aj vrecko mrazenej zeleniny zabalené v uteráku.

5. Vyhľadajte veterinára a po ošetrení monitorujte vášho psa.

Prevencia: Káblové lišty, organizéry, prepäťové ochrany.