Menu

Zoznam článkov

Zaujímavosti zo sveta veteriny psov a mačiek, o ktorých sa dočítate tu na jednom mieste. Rôzne problémy od najbežnejších, s ktorými sa stretne každý majiteľ domáceho miláčika až po závažné ochorenia. Novinky v možnostiach terapie až po chirurgické zákroky o ktorých ste možno doteraz nevedeli.

Ochrana mačiek proti vonkajším (ekto) parazitom cover
Ochrana mačiek proti vonkajším (ekto) parazitom

Ekto parazity sú u mačiek bežným nálezom. Viac sa vyskytujú u mačiek vonkajších/ túlavých, ale nachádzame ich aj u vnútorných mačiek. My ľudia im vieme poslúžiť ako autobus a takéhoto návštevníka priniesť k sebe domov a nakaziť aj vnútornú mačičku. Medzi vonkajšie parazity mačiek patria: Blchy, kliešte, svrab, všenky

Čítať viac
Odčervenie mačiek - ochrana proti vnútorným (endo) parazitom cover
Odčervenie mačiek - ochrana proti vnútorným (endo) parazitom

Pod slovom odčervenie si asi každý z nás, kto vlastní zviera, predstaví tabletku alebo pipetu ktorú chodí kupovať raz za čas keď si spomenie na veterinu alebo do lekárne. Aký to však má význam a prečo si dať záležať na tom aby sme naše mačky odčervovali? Skúsime sa na to pozrieť spoločne.

Čítať viac
Odčervenie psov - vnútorné parazity cover
Odčervenie psov - vnútorné parazity

Najbežnejšie vnútorné parazity u psov a mačiek sú škrkavky a pásomnice. Toxocara canis-škrkavka psia, toxocara cati-škrkavka mačacia a pásomnice rôznych druhov – Echinococcus spp., Dipylidium caninum a Taenia spp. a iné.

Čítať viac
Zvracanie cover
Zvracanie

Zvracanie nie je diagnóza. Je to klinický príznak nevhodnej diéty, intoxikácie pokazeným jedlom alebo otravami, bakteriálnej alebo vírusovej gastritídy, alergií, parazitmi, prekážky v zažívacom trakte, až po zlyhanie niektorých orgánov ako sú pečeň, obličky a pankreas.

Čítať viac
Prečo si vybrať mačiatko? cover
Prečo si vybrať mačiatko?

V dnešnej uponáhľanej dobe je mačka podľa mňa ideálny rodinný spoločník. Lásku Vám síce ponúkne v inej forme ako pes, ale bude jej rovnako veľa (ak nie viac ?). Pri výbere nového mačiatka do rodiny, tak ako samozrejme aj akéhokoľvek iného zvieratka, si treba uvedomiť že sa jedná o záväzok na celý život.

Čítať viac
Očkovanie mačiek cover
Očkovanie mačiek

Očkovanie patrí medzi dôležité preventívne kroky ktoré viete pre Vašu mačičku urobiť. Definícia prevencie je predchádzanie poškodeniu zdravia a vzniku ochorení, nakoľko základné očkovanie chráni hlavne pred vírusovými ochoreniami. Vírusové ochorenia sa ľahko šíria a vynikajú svojou nákazlivosťou. Dodnes, vo veterinárnej praxi, nie sú bežne dostupné lieky na ich terapiu (antibiotiká pôsobia primárne na bakteriálne ochorenia).

Čítať viac